Výbery objektov na základe rovnakosti v Adobe Illustrator

Ak chcete v Illustratore vybrať akýkoľvek objekt, stačí jednoducho kliknúť naň nástrojom Výber a hotovo. Čo však v prípade, ak objekt tvoria stovky maličkých objektov, napríklad v textúrach, stekancoch, frkancoch a podobne?

Naša kurzistka Monika Králova z Děčína si v Illustratore vytvára vlastné textúry a stopy a to tak, že ich fyzicky vytvorí na papieri a následne ich zoskenuje do počítača a tieto náčrtky vektorizuje v Illustratore pomocou funkcie Živá vektorizácia / Live trace. Takýmto spôsobom si vytvorila aj túto zrnitú textúru:

textura

Ako vidíme, textúru tvorí množstvo malých vektorizovaných objektov, ktoré chce Monika naraz vybrať a zmeniť  im vlastnosti. Vyberanie ,,po jednom“ by zabralo celé hodiny času. Najmä, ak by takáto textúra bola prekrývaná ďalšími objektami celkovej vektorovej kresby. Práve na tieto účely Illustrator obsahuje okrem štandardných vyberacích nástrojov Výber, Priamy výber, Laso či Kúzelná palička aj ďalšie možnosti vyberania objektov – na základe parametrov rovnakosti.  Nájdete ich v ponuke príkazov Výber / Select > Rovnaké / Same. V tejto rozbaľovacej roletke sa nachádza niekoľko volieb na základe ktorých viete v Illustratore vybrať na jediný klik aj veľmi roztrúsené či podrobné objekty. Pozrite si túto krátku ukážku, v ktorej vyberiete stovky elementov Monikinej textúry jediným klikom – na základe rovnakosti Výplne. Pozrite si videoukážku:

>> VIDEO: Vybery_Rovnakost (SWF, 2,7MB)

 

Be the first to comment

Leave a Reply