Na dnešnom kurze sme v učebni preberali obkresľovanie a vektorizáciu náčrtkov – automaticky pomocou Živej vektorizácie, alebo aj ručne, nástrojom Pero (prípadne niečim voľnejším, od ruky – teda Ceruzka, či Štetec). Tieto techniky sú kľúčové v mnohých oblastiach reklamnej a propagačnej grafiky, ako sú tvorba logotypov alebo ich vektorzácia z rastrovej podoby, obkresľovanie rastrových podkladov, tvorba ilustrácií a podobne.
V poslednom období však na kurzoch dostávam stále častejšie aj otázky ohľadom práce v CorelDraw, ktorý evidentne zažíva istú mieru renesancie. Otázka znie, či je možné rovnocenne pracovať namiesto Illustratora aj v Coreli. Naviac, repasisti to dôvodia aj údajným zvýšeným záujmom zamestnávateľov o zručnosti v Coreli a ja im verím – obchodná a produktová politika Adobe sa totiž na hony vzdialila menším firmám, jednotlivcom, freelancerom a ostatným ,,neveľkopodnikateľom“ v našej branži. Niekoľkoročný posun Adobe výlučne smerom k istej solventnej vrstve a ponechaním menších alebo menej solventných napospas ich osudu, nahráva práve Corelu, nad ktorým už mnohí zlomili palicu, ale on vonkoncom nezanikol.
CorelDraw versus Illustrator je hádam odveká téma dvoch dominantných softvérových titánov. A popravde povedané, ja si netrúfam vyhodnotiť či je jeden lepší, než druhý. Potešujúce ale je, že CorelDraw, eventuálne najnovšia celková sada Corel Graphic Suite X8 dokáže najmenej na 90% to, čo Adobe produkty pre 2D grafiku. Ak je v správnych rukách, pravda. Samotný CorelDraw je dokonca univerzálny nástroj (istú paralelu by som videl pri webovom nástroji Fireworks u Adobe, ktorý je zmiešaninou Illustratora, Photoshopu a Dreamweavera). CorelDraw vie totiž nielen kresliť vektory, ale aj sádzať texty a dokonca aj pripravovať rástre do tlače. CorelDraw je teda tak trochu ,,zmiešaninou“ InDesignu, Illustratora a Photoshopu – berte to ale ako orientačnú metaforickú pomôcku.
Skrátka, reklamnú a propagačnú grafiku, tlačoviny, ale aj bežnú produkčnú grafiku (polepy a špeciálne tlače) a rovnako tak aj prípravu webovej grafiky CorelDraw bez problémov zvládne – zvládne to dobre! Aj preto sme zaviedli do ponuky kurzov prácu v tomto programe. Je tu totiž jeden dôležitý aspekt – CorelDraw môže byť pre začínajúcich grafikov skvelým odrazovým mostíkom a pre poročilých grafikov a profesionálov na voľnej nohe skvelou efektívnou voľbou – komerčná plná verzia Corel Graphic Suite X8 totiž stojí iba 699 EUR, verzia Home a student dokonca iba 99 EUR. A máte to ,,nafurt“ ))). Ak ste však priaznivci pravidelného upgradovania verzií a rátate s nimi, môžete ešte viac ušetriť a to cez predplatné, ktoré vás ročne výjde iba na 239 EUR.
Pozrite si nejaké tie videjká, v ktorých sa rôzni grafici zamýšľajú nad tým, či a ako dokáže CorelDraw zastúpiť Illustrator a naopak.
titulné foto: Daniel Spacof
Be the first to comment