Corel | Predaj klasických upgradov bol ukončený, transformoval sa na predplatné. A ostatní?

Tak ako sme už v minulosti spomínali, Corel naplnil svoje avíza a v uplynulých dňoch ukončil predaj klasických upgradov svojho vlajkového programu CorelDraw Graphic Suite 2019. Záujemcom o upgrady odporúča prejsť do režimu predplatného (aktuálne v sume 239,40 € / rok), čím sa sčasti ešte viac priblížil k obchodnému modelu QuarkXPress, ktorý svoje upgrady transformoval do obdobného produktu predplatného, nazvaného Advantage plan.

Corel aj Quark však pre záujemcov naďalej ponúkajú možnosť kúpiť si trvalé licencie svojich programov, avšak výlučne iba vo variantách full.  Ak si ročné predplatné neobnovíte, zostane vám natrvalo naposledy zakúpená plná verzia produktu. Do tretice, obdobným spôsobom financuje svoje programy iSpring.

Zatiaľ žiadny z výrobcov sa neodhodlal k úplnému prechodu na model subscription (predplatné) po vzore Adobe. Zdá sa však, že cesta ich tam skôr či neskôr dovedie. Naopak, jediným výrobcom z relevantného okruhu výrobcov softvérov, ktorý zatiaľ vôbec neponúka predplatné, je anglický Serif so svojimi produktami Affinity Designer / Photo / Publisher, ktoré ponúka za dlhodobo dumpované ceny (cca 60 € / 1 plná licencia!). Uvidíme, dokedy bude táto cesta pre Serif schodná.

My grafici a designéri sa zatiaľ môžeme tešiť, že stále máme na výber a každý si zvolí to svoje vybavenie )))

Jaroslav Verlík