ADOBE | Používanie starších verzií Creative Cloudu môže byť nelegálne!

Marketingové lapidárium firmy Adobe pokračuje. Po sérii nešťastných produktových stratégií od uvedenia Creative cloudu 15v roku 2013, Adobe naďalej kontinuálne pokračuje v načrtnutej trajektórii a naberá do armády neprajníkov ďalšie a ďalšie posily. Po nedávnom pokuse zdvojnásobiť ceny CC pre fotografov navýšením úložného priestoru, Adobe najnovšie upozorňuje, že pre niektoré staršie verzie aplikácií Creative cloudu – ide o Lightroom Classic, Premiere Pro a Animate – Adobe nedosiahlo dohodu s externými dodávateľmi niektorých technológií, ktoré sa v spomínaných adobáckych produktoch vyskytujú a tak externé firmy zažalovali Adobe.

Je to celé jedna smutná groteska – po tom, čo sa Adobe roky snaží dosť márne presviedčať užívateľov k mesačnému plateniu a rentovaniu softvérov, (ktoré už Adobe nevolá že softvérmi ale službami a plánmi), cez slabo diferencované varianty celého portfólia CC (hrozný model, že prenajmi si buď jednu appku alebo všetky), až po bezohľadné ,,popravy“ rozsiahlej rady rôznych produktov a technológií, ktoré si užívatelia obľúbili, investovali do vzdelávania a práce s nimi, prípadne sú ich biznisy na nich závislé, a boli zrušené z piatka do pondelka. Bez vysvetlenia, bez odpovede, bez alternatívy v portfóliu (naposledy Adobe Muse). Nečudo, že každé ďalšie obmedzenia či užívateľsky negatívne vnímané správy len prilievajú olej do ohňa a nútia klientov obzerať sa po alternatívach u iných (Corel, Affinity, Quark atď.), kde si vážia zákazníka a vzťahy s ním.

Ono je to však u Adobe v podstate pochopiteľné – odkedy firma vstúpila na akciový trh a stala sa obchodovateľnou na burze, komerčné hľadisko sa stalo najprednostnejším. Akcionári však nie sú užívatelia – sú to finanční kalkulátori a neuvedomujú si, že každou reštrikciou a prerušovaním vývoja aplikácií ktoré neplnia kasu podľa požadovaných tabuliek, sa z dlhodobého hľadiska firme potichu a nenápadne podlamujú kolená. Ak ide o naše užívateľské záujmy, akcionárom je osud firmy v podstate ľahostajný – kým je krava dojná, tak ich zaujíma a ak prestane dojiť – bez problémov sa obzrú sa po inej. To je biznis. Nič viac a nič menej. Nie je to osobné.

A ani pre mňa, nadšenca a dlhoročného užívateľa Adobe nie je ľahké písať o najlepších profesionálnych aplikáciach v obore, takouto dikciou.

Jaroslav Verlík

AKTUALIZÁCIA k 15.5.2019: Adobe vysvetľuje, ktoré verzie a aplikácie sú oficiálne naďalej podporované a ktoré majú štatút ,,unauthorized“: https://prodesigntools.com/adobe-limits-software-downloads.html