QuarkXPress | Sú webové digitálne edície budúcou alternatívou k printu?

Doposiaľ veľmi drahé a nákladné online riešenia brzdili konverziu klasických printových tlačovín do digitálnej podoby. Teda, nie žeby sa nedalo vytvárať a publikovať na webe PDF-ka, prípadne statické ebooky. Ide mi teraz skôr o poskytovanie bohatých multimediálnych digitálnych edícií.

Je zaujímavosťou, že takéto produkty dokáže produkovať InDesign, jeho export je však viazaný na uloženie a publikovanie na serveroch Adobe, v konte Creative Cloudu. A ďalej tento content už iba sharovať.

Affinity Publisher o digitálnom publikovaní zatiaľ ani nesníva a tak sa zdá, že jedinou skutočnou profesionálnou DTP alternatívou takéhoto riešenia je v súčasnosti legendárny QuarkXPress, v ktorom časopisy nielen navrhnete a opatríte videami, animáciami, interaktívnymi objektami a podobne, ale výstupnú edíciu získate ako standalone zložku, bez závislosti na serveroch Quarku či iných technológiách. Okrem HTML5 publikácie exportnete aj appky pre Android, iOS, čítačky Kindle, či ePUB.

Bohaté možnosti publikovania digitálnych kníh a tlačovín si môžete preskúmať v samotnom Quarku. Tu sú ako príklad dve ukážky:

SiGMA Summer_Autumn2021 (sigmamagazine.com)

Circle_issue40 (tom-mag.com)