Prepress v praxi: Desivý nočný mor v polygrafickej branži – Save as bitmap…

Na naše kurzy chodia jednak úplní začiatočníci (často rekvalifikanti), ale aj ľudkovia, ktorí už ku grafike viac či menej niekde pričuchli a nemienia svet hyzdiť návrhárskými paškvilmi, ale chcú sa naučiť ozajstný designérsky rozbor, spoznať zásady grafického designu a zároveň pripravovať svoje horkopotné diela do tlače dodržaním všetkých zásad a princípov prípravy dokumentov.

A potom to príde – zostrojíte svoje korektné tlačové PDF, pošlete ho do tlače a tlačiar vám zavolá aby vás požiadal o drobnosť — aby ste mu preuložili grafiku do bitmapy. Žiaľ, na Slovensku ide o veľmi častý úkaz, doslova nočný mor. Tlačiar vás totiž nevinným hláskom práve požiadal, aby ste svoje PDF defacto rastrovali a poslali mu tak vo formáte ,,fotky“ nielen samotné fotografie, ale aj texty, vektory, skrátka všetko. Touto technologickou deštrukciou dokumentu mu totiž výrazne uľahčíte život – nemusí sa zhrýzať nad tým, či sa dobre vytlačia priehľadnosti, fonty, spávne farby, skrátka nič. Bezostyšne vám bude tvrdiť, že k žiadnej strate kvality nepríde, ale to nie je pravda – pixelizácia písma a hrán vektorov je totiž viditeľná, ak sa prizriete lepšie. A ak sa lepšie prizrie aj skúsenejší klient, hneď máte zopár pekných balíkov do zberu papiera.

Ak vás o bitmapu – dokonca v stratovom kompresnom JPG – požiada tlačiar, ktorý má tlačiť lacné reklamné noviny na ,,zachodový“ papier, asi sa nič závažné nestane. Takýto piják vpije a rozdžabe všetko. Ale ak ide o vznosnejšie diela s istými vizuálnymi požiadavkami, potom už môžme hovoriť o trestnom čine, či aspoň o priestupku.

Nedajte sa teda obalamutiť. Neposielajte tlačiarovi žiadne bitmapy, ale trpezlivo odstraňujte z tlačového PDF prípadné kazy a vady a núťte ho tak robiť si svoju prácu. Musíte si tiež byť vedomí, že tlačiar si vie bitmapu z vášho PDF urobiť na dva kliky, ale ak mu ju zašlete vy, je krytý, že tlačil z dodaných dát. Aby sme však boli objektívni, v  praxi síce môžu nastať isté výnimočné situácie, keď je rozrastrovanie grafiky v prepresse nevyhnutné, ale toto istotne nemôže byť bežná prax. A v bežnej praxi – ak človek chce – tak sa tomu vyhnúť vie.

Všetká česť poctivým tlačiarom! Tí ostatní na mňa hádam nepoštvú Cosa nostru -:)))

Jaroslav Verlík

Be the first to comment

Leave a Reply