Nové logo pre Slovensko, predsedajúce EU od júla, vzbudilo polemiky

Určite ste to už počuli v médiách – Slovensko má nové logo, s ktorým bude od júla 2016 predsedať Európskej únii. Autorom loga je 23-ročný výtvarník a dizajnér Jakub Dušička a ako odmenu zaň dostal 4500 €.

Nové logo ihneď vzbudilo záujem laikov aj odborníkov a na webe sa spustila odborná aj odporná diskusia, ktorá povymetala všetky kúty žánrov, od odbornej kritiky, uznania, vlažnejšieho prijatia, cez satiru, sarkazmus, až po urážky. Taký je svet, taký je náš národ.

logoSKEU

Môj osobný názor – skôr prvý pocit – je ten z kategórie vlažnejšieho prijatia. Neviem si pomôcť, ten smajlik mi pripomína skôr než smajlíka, akoby tvár legendárneho Willsona na futbalovej lopte, ktorého mal Stroskotanec po páde lietadla na opustenom ostrove ako nemého spoločníka s ktorým sa rozprával, jedol, spal, riešil problémy, ba dokonca aj vyplával na otvorené more pri pokuse zachrániť sa a vrátiť späť do civilizácie. Akurát že je inverzný. To nemá byť urážka v žiadnom prípade. To je len ten prvý pocit – hľadanie súvislosti s nažitým na osobnej rovine.

Ak chcete logo posudzovať odbornejšie, môže byť, že váš názor sa posunie inam. Logo manuál má údajne sto strán a podľa strohých ukážok z neho sa mi použitie loga hlavne v usmiatych verziách pozdáva skôr než tie s pokriveným úsmevom alebo zamračené. Celkovo je koncepcia mladého dizajnéra dobrá. Nepovažujem logo za zázrak, ale ani nie za odpad. V zásade s ním uspejeme a svoj účel splní.

Pozrite si ukážky na nasledujúcom videu:

Be the first to comment

Leave a Reply