Flash Pro CC 2015 naďalej posilňuje publikovanie do HTML5 a mobilných aplikácií

Program Adobe Flash sa až doposiaľ spájal najmä s animáciami a aplikáciami vo formáte Flash SWF. Dlhé roky nám prinášal na webové stránky všeličo blikajúce, hýbajúce sa alebo interkatívne). Ako však vieme, väčšina mobilných zariadení dnes nepodporuje prehrávanie obsahov SWF a tak logicky sa Flash ako program prispôsobuje novým trendom a formátom. Po poslednej ,,klasickej“ verzii Flash CS6 prišla tá nová cloudová s označením Flash CC ako radikálne ,,prekopaný“ Flash, z ktorého zmizli doslova desiatky funkcionalít a podpôr. To spôsobilo v radoch animátorov a vývojárov hier a aplikácií hrôzu, ktorú podtrhla slabá komunikácia od Adobe ohľadom budúcnosti technológií Flash (pravdepodobne to nevedeli ani oni sami). Situácia sa však postupne vyjasňuje a tak dnes už vieme, že technológie SWF (animácie a aplikácie), FLV (videoformát) a jazyk Action Script 3 (vývoj ďalšej verzie je zastavený) viacmenej ustupujú do minority. Flash Player, teda prehrávač obsahov SWF je síce naďalej výrazne inovovaný a aktualizovaný, avšak stratil mobilný segment. Formát vídeí  FLV video, ktorý bol až donedávna absolútnym dominantom webového videa, je dnes nahradzovaný všadeprítomným videom vo formáte HTML5, ktoré nepotrebuje zásuvný modul na prehrávanie. A do tretice jazyk ActionScript – dvorný programovací jazyk Flashu pre vývoj hier a interaktívnych aplikácií – sa ďalej komerčne nevyvíja (uvažuje sa o uvoľnení licencie pre open source vývoj). Je však natoľko vyspelý a inovovaný, že i napriek tomu potrvá mnoho rokov, než sa stane zastaralým a neúprosný čas ho odsunie na perfifériu

S odstupom času sa ukázalo, že ,,vypitvanie“ starších technológií z útrob Flashu malo uvoľniť miesto nastupujúcim jazykom a možnostiam. Flash už dnes podporuje natívny vývoj export obsahov do HTML5, umožňuje vytváranie dokumentov a prácu s nimi na platforme WebGL, ba dokonca sa vracajú niektoré nezmyselne vyhodené nástroje a panely ako napríklad Motion editor, export do formátu Projector a najnovšie sa vrátil aj nástroj Kosti pre inverznú kinematiku a morfované animácie.

Flash CC si zjavne začne budovať úplne novú komunitu užívateľov. I napriek nevôli a rozladenej atmosfére v doterajšej komunite je jasné, že Flash ako program zďaleka nekončí, iba niektoré technológie ako SWF, FLV či AS sa sťahujú do špecializovaného a teda aj minoritného segmentu, ktorý už z hľadiska Adobe a jeho marketingových stratégií nie je zďaleka tak zaujímavý, ako pred niekoľkými rokmi.

Kde sa dnes program Flash CC nachádza a kam smeruje  sa dočítate na tomto linku:

http://blogs.adobe.com/flashpro/flash-professional-cc-june-2015-release-available-now/

Be the first to comment

Leave a Reply