Byť začiatočníkom je občas relatívne a často užitočné (alebo cesta na kopec Aha)

Učíme sa celý život. Buď rozširujeme veci, čo vieme, alebo niečo úplne nové. To je kľúčový postoj, ak nechcete zakrpatieť. Výnimkou nie sme ani my v redakcii. Ja osobne sa napríklad teraz pasujem s CorelDraw. Môj kolega v tom pracuje a učí niekoľko rokov a pripadá mu trochu komické, že i napriek dlhoročnej skúsenosti a praxi v grafike sa vypytujem základné veci. Ani neviem ako, stal som sa začiatočníkom. Občas dosť nechápavo naňho pozerám ))).

A musím popravde priznať, že stať sa začiatočníkom je úžasné a poučné. Nanovo som si totiž uvedomil, že veci v grafike nie sú také samozrejmé, rýchlo vykonateľné a pohodlné, ako keď pracujete v niečom, čo už dobre ovládate roky. A toto ,,refresh poznanie“ je pre mňa veľkým prínosom – naladzuje ma to totiž na rovnakú strunu so skutočnými začiatočníkmi v ich pocitoch, predstavách a potrebách. Väčšina z vás – začiatočníkov – totiž prichádza na kurzy s obavou, či ako začiatočníci vôbec ,,môžu prísť“. Áno, to je tá neistota.

Samozrejme, že môžte prísť, ste vítaní. Či už chcete raz do profesie, alebo ako koníček či osobnú kompetenciu, bez najmenšieho zaváhania príďte. Vedieť pracovať s grafikou – či už tvorivo alebo spracovateľsky – dnes už nie je odborom iba pre vyvolených (tí sa s tým občas dosť ťažko zmierujú). Mať vizuálne zručnosti je super vec do života, v ktorom sa musíte vedieť prezentovať.  Máme na vás čas a trpezlivosť. Je totiž úžasné a naplňujúce doviesť začiatočníka na kopec s názvom AHÁÁÁ kde sa nachádza taký zlomový bod, od ktorého sa už veziete na objavovaní a chápaní toho, ako a čo pracuje. Od tohto bodu sa ťažkosti, námaha, nabaľovanie a občasná frustrácia, menia na uvoľnenie, kreativitu, zábavu, objavovanie, ďalší rozvoj.

Ale ja ešte len idem do kopca – s Corelom totiž ešte nie som až tak úplne na Ahe. Ale to mi nevadí, pretože veľmi dynamicky zároveň posilňujem svoju empatiu pre vás. A to je super.

Vitajte v novom týždni, priatelia!

Jaroslav Verlík

Be the first to comment

Leave a Reply