Adobe Illustrator. Nie je cestár ako cestár – alebo kedy to ide to aj bez asfaltu -:)

Neraz na kurzoch diskutujeme o kvalitnom pojmologickom guláši, ktorý nám navarili prekladatelia rozhraní Adobe aplikácií do češtiny. Tí sa nerozpakovali poprekladať znenia príkazov a nástrojov neraz tak bizarne, že im ani vlastná mať nerozumie. To však nie je všetko – postupom času a rokov, ako sa jednotlivé grafické aplikácie vyvíjali, do ich útrob pribúdalo množstvo nových alebo repasovaných či len prefackaných funkcionalít, ktoré sa neraz názvom podobajú, alebo rovno splývajú, a tento stav následne spôsobuje značný vzdelávací nekľud hlavne pre začiatočníkov.

Jedným z takýchto prípadov je aj pre zacvičených užívateľov trochu záhadný prípad Cestár. Nebudeme teraz hovoriť o cestároch v doprave, ale o paneli Cestár, príkazoch Cesta a Složená cesta a filtroch Cestár v Adobe Illustrator. Vyzerajú a znejú splývavo ako jednovaječné štvorčatá, ale ich používanie má niekoľko dosť zásadných odlišností, ktoré vás môžu odlíšiť od podomových užívateľov Illustratora a zmeniť vám tak kvalitu života.

Možno aj to môže byť dôvodom, aby ste si povedali – tak dosť! Stačilo domáceho partizánčenia typu pokus-omyl, alebo plytkého prehrabávania nekoncepčných Youtube tutoriálov. Chcem sa to naučiť naraz, po poriadku, ušetriť kopu času a dosiahnuť tak pravé vektorové osvietenie.

A to je čas pre nás – naučíme, zacvičíme, osvietime. Nemáme hranice v témach, spoľahlivo šermujeme s nástrojmi, rozkazujeme príkazom -:) Dlhé roky s radosťou a húževnato krotíme azda všetky dôležité aplikácie Adobe, pre grafiku, dizajn a multimédiá.

Ak vás zaujímajú ,,cestárske dobrodružstvá“ v Illustratore, nech s páči, s dôverou sa na nás obráťte. Riešime túto tématiku buď na softvérových kurzoch Adobe Illustrator – podrobný softvérový tréning, prípadne Adobe InDesign – podrobný softvérový tréning, alebo v rámci komplexných akreditovaných odborov AKR1: Grafický dizajn – reklamná a propagačná grafika či AKR2: Grafický dizajn – layout, kompozícia, sadzba.

Jaroslav Verlík

 

Be the first to comment

Leave a Reply