Adobe AIR| Svetoznámu technológiu kúpil Harman, plánuje jej znovuoživenie

Adobe AIR je publikačná technológia, ktorá poskytuje behové prostredie pre hry a iný bohatý multimediálny obsah, napísaný v jazyku Action Script 3. Tento jazyk je veľmi výkonným programovacím jazykom v rámci konceptu tzv. OOP programovania (object oriented programming) a dodnes nachádza plnú podporu napríklad v aplikácii Animate CC.

Vývoj jazyka ActionScript v majetku Adobe sa niekoľko posledných rokov nachádzal v stave ,,discontinued“, najmä po ohlásení útlmu celej flashovej technológie, ktorej na budú rok definitívne zazvoní umieráčik.

Dlho sa nevedelo čo so samotným jazykom AS3 a zároveň technológiou AIR, v ktorých sa vyvíjajú a publikujú aj mnohé súčasné mobilné aplikácie, hry, vzdelávací obsah atď. Neistota ohľadom platformy AIR medzičasom spôsobila istý odliv vývojárov v tomto kedysi najpopulárnejšom prostredí, zdá sa však, že im nakoniec predsa len svitá nádej. Pred niekoľkými mesiacmi totiž došlo zo strany Adobe k odpredaju AIR spoločnosti Harman, ktorá je súčasťou okruhu firiem a partnerov okolo Samsungu. Harman zriadil nové užívateľské komunitné stránky a fóra a nastavil nové pravidlá používania AIR v komerčnej praxi.

To všetko sú dobré správy a prísľub toho, že i keď Flash a Flash player definitívne končia, AIR a jazyk ActionScript ešte nemusia zákonite s nimi. Harman zároveň oznámil spustenie podpory vývoja 64-bitových aplikácií, ktorá sa dnes požaduje, v novej verzi AIR 33. Ak sa teda nájde dostatočný developerský záujem, AIR môže byť naďalej štandardnou súčasťou programovacích suit pre prípravu obsahov vo forme mobilných aplikácií pre Android, iOS, Windows a ďalšie.

Tu je niekoľko dôležitých komunitných odkazov:

Nový Discord Channel:

https://discordapp.com/invite/uzSm3r?fbclid=IwAR0ONGQGNaXfZ3wF9oB51ahq1la8bvaNLkF7i_sF1u9WP-HrRHMFH8S57S4

Ak potrebujete viac info k Adobe AIR, tu je introduction video: