Flash player končí v roku 2020, technológie AIR však perspektívne pokračujú ďalej

Adobe v týchto dňoch oficiálne oznámilo ukončenie podpory vývoja a aktualizácie prehrávača flashových obsahov, známeho ako Flash Player. Má sa tak stať do konca roka 2020. Flash player je zásuvný modul pre prehrávanie flashových obsahov – interaktívnych a animovaných hier, prezentácií, kioskov, multimediálnych obsahov atď.

Ukončením vývoja a distribúcie Flash playeru sa definitívne ukončí postupné ,,umŕtvovanie“ tejto v minulosti najdôležitejšej technológie pre distribúciu interaktívneho, mutltimediálneho a animovaného obsahu pre webové prehliadače. Flash player je dlhodobo kritizovaný pre zastaralosť, vysoké hardwarové nároky a rizikovú bezpečnosť. Od roku 2006, po oznámení Steva Jobsa o nepodpore obsahov a prehrávača Flash player vo všetkých mobilných zariadeniach Applu, začalo Flash playeru a súborom SWF postupne zvoniť umieráčik.

V tejto súvislosti si však musíme uvedomiť dôležitú skutočnosť – Flash player  je v úvodzovkách ,,iba“ prehrávač, teda behové prostredie a distribútor flashových obsahov, ktoré sú známe ako súbory SWF. Samotné vývojárske  prostredia (programy), v ktorých obsahy vznikajú (Adobe Flash professional, dnes premenovaný na Adobe Animate CC a Adobe Flash Builder), však umožňujú vyvíjať a publikovať obsahy ešte aj pre ďalšie, dnes veľmi známe a obľúbené technologické a publikačné prostredie – Adobe AIR.  Táto platforma začala vznikať na začiatku tisícročia súbežne popri ,,tradičných flashových“ obsahoch SWF. AIR umožňuje publikovať inštalačné balíčky pre Desktop, Android a iOS, ktoré je následne možné nainštalovať vo všetkých počítačoch a mobilných zariadeniach, vrátane zariadení Apple. Obsahy AIR sa teda neprehrávajú vo webových prehliadačoch, ale inštaluje sa ako akýkoľvek iný softvér. Podmienkou je mať nainštalovanú maličkú bezplatnú aplikáciu, behové prostredie pre AIR.

Aby sme si to teda zhrnuli – Adobe ukončuje iba publikovanie do SWF a podporu prehrávač týchto súborov – zásuvný mmodul Flash player. Naďalej však bude existovať vývoj a podpora programátorských nástrojov a aktualizácia publikačných prostriedkov, ktoré vytvárajú aplikácie AIR. A to je veľmi dôležité.

Na našich kurzoch v odbore AKR4 Interaktívny dizajn a multimédiá pracujeme primárne s aplikáciou Flash Professional / dnes Animate CC, v ktorých sme doteraz publikovali najmä súbory SWF. Nás kurz teda prejde menšou zmenou v tom, že odteraz sa naučíme svoje práce publikovať nie ako súbory Flash SWF, ale ako spomínané inštalačné balíčky AIR. Všetko ostatné zostáva v platnosti a zachované – nástroje, postupy, spôsob práce. Samozrejme, popritom vás už teraz učíme publikovať aj obsahy HTML, CSS a Javascript pre prezeranie obsahov vo webových prehliadačoch všetkých zariadení. Viac info vám poskytneme priamo na kurzoch, mailom alebo telefonicky.

Jaroslav Verlík

Komentáre